Музей-садиба Архангельське

Музей-садиба Архангельське

Музей-садиба Архангельське - унікальний пам'ятник російської садибної архітектури, що знаходиться в 20 кілометрах на північний захід від Москви на березі Москви-річки. Його історія почалася дуже звичайно, а зараз музей всесвітньо відомий не лише своєю архітектурою, але і художніми колекціями, а також щорічними джазовими фестивалями.

Перша згадка про тоді ще селі(а не садибі) відноситься до шістнадцятого століття, в тому ж столітті там була побудована дерев'яна церква Архангела Михайла, а ще через сто років - кам'яна.


На початку вісімнадцятого століття князь Дмитро Михайлович Голицын, опальний сподвижник Петра I, побудував в садибі дерев'яний палац, розбив сад і завів бібліотеку.

Його онук князь Микола Олексійович, що отримав блискучу європейську освіту, в кінці вісімнадцятого століття серйозно перебудував садибний комплекс. За проектом французького архітектора Шарля Герна на схилі пагорба звели строгий палац, одночасно був створений регулярний парк, розташований на терасах. Окрім палацу і парку, були побудовані дві великі оранжереї з житловими флігелями, малий палац Каприз, манеж, обеліски і більше 50 гіпсових і мармурових скульптур.

У 1810 році садибу придбав князь Микола Борисович Юсупов, один з найбагатших людей свого часу, меценат і прихильник витончених мистецтв. При нім Архангельське стало одним з популярних центрів світського життя Москви. Садибу відвідували російські імператори, знатні дворяни, політичні діячі, відомі поети і публіцисти.

У 1812 році наполеонівські солдати неабияк пошкодили обстановку в садибі і нанесли немало ущербу художнім колекціям князя. Але після війни він відновив усе це ще у більшому блиску.

При останньому з князів Юсуповых, Феліксі, на початку двадцятого століття в садибі знову давалися блискучі прийоми, її відвідували знамениті художники.

Радянська влада націоналізувала садибу Архангельське і перетворила її на музей. В середині двадцятого століття її відреставрували, але відтоді багато що у будівлі застаріло, тому реставрація йде і зараз. Проте паркова територія і частина експозиції доступні для відвідувачів, а влітку в Архангельському як і раніше збирається богема: тут відбуваються всесвітньо відомі джазові фестивалі, концерти класичної музики і музичні вечори просто неба.


Надрукувати